Wanat Poznań - Domy z Bali

Przedsiębiorstwo budowlane WANAT Poznań

Budujemy domy z bali. Poznaj naszą ofertę domów drewnianych.

Da się zrobić

Stan techniczny budynku
Stan techniczny budynku

Sprawdzając stan techniczny budynku z bali, możemy się natknąć na defekty kosmetyczne lub uszkodzenia, które choć sprawiają bardzo złe wrażenie, mają niewielki wpływ na trwałość domu - a często wręcz nie mają żadnego.

Do takich usterek należy na przykład pokrywający drewno mech. Jest nieestetyczny, powoduje zmianę koloru materiału, ale nie stanowi zagrożenia dla trwałości budynku. Mech potrzebuje sporo wilgoci, więc gdy zaczyna rosnąć na drewnianej powierzchni, do pewnego momentu ją wysusza. Warto też wiedzieć, że niektóre gatunki mchów są konkurencją dla grzybów i chronią drewno przed ich atakiem. Oczywiście nie oznacza to, że mchu nie trzeba usuwać - zbyt rozrośnięty psuje wygląd domu, a także zaczyna gromadzić wilgoć, co jest niepożądane. Zagrożenia nie stanowi również pleśń - co prawda pozostawia szare brzydkie ślady na materiale, ale nie wnika głęboko w jego strukturę i nie uszkadza go.

Szkodniki drewna - o ile zaatakowały jedynie pojedyncze elementy domu, nie są w stanie naruszyć konstrukcji budynku. Sygnałem świadczącym o tym, że zamieszkały w drewnie, są drobne otwory, przy których widoczny jest pył drzewny zwany również mąką drzewną. Jeśli mamy wątpliwości, bo obok otworów niczego nie ma, należy uderzyć w ścianę gumowym młotkiem - jeżeli pył zaczyna się sypać, w drewnie są szkodniki. Większość z nich nie jest w stanie znacząco naruszyć konstrukcji drewnianej, jednak można i trzeba je zwalczyć. W tym celu w drewnie dokonuje się odwiertów, w które wstrzykuje się substancje owadobójcze. Następnie całą powierzchnię drewna pokrywa się środkiem owadobójczym. Wadą możliwą do usunięcia jest zamoknięcie ocieplenia. Może być ono skutkiem drobnych nieszczelności ścian, a także braku lub uszkodzeń chroniącej go folii. Podobnie wszelkie przecieki z instalacji wodno--kanalizacyjnej, zazwyczaj ukrytej pod podłogą domu z bali, mogą być przyczyną zawilgocenia ocieplenia pod nią. Konsekwencją zamoknięcia ocieplenia jest nie tylko utrata przynajmniej części jego właściwości termoizolacyjnych, ale także zawilgocenie leżącego na nim drewna. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zlikwidowanie źródła wilgoci oraz wymiana ocieplenia. Drewno, jeśli nie zostało zaatakowane przez grzyby, można oczywiście osuszyć i ponownie zabezpieczyć, używając środków do impregnacji drewna. Jednak usunięcie takiej usterki wymaga sporego remontu i nakładów finansowych. Dlatego po jej stwierdzeniu warto negocjować obniżenie ceny przez sprzedającego.